Tema je Zatvorena 
Moda za pokrivene zene
mika7 Nije na vezi
Teen Učesnik
*

Poruka: 10
Given 0 thank(s) in 0 post(s)
Poruka: #71
RE: moda za pokrivene zene
samo da znas koliko si se ogrijesila tim svojim govorom, prvo negiras farz a drugo pokusavas da ocrnis sve one koje su pokrivene, ja ne kazem da nema cura koje su pokrivena a da svasta radi ,to me stvarno ne zanima njihov grijeh a ne moj, a osobe koje su svasta radile pa se pokriju, mozda su te osobe shvatile da je ovaj svijet prolazan i da se treba okrenuti za necim sto je vjecno, jer svi imamo pravo na pokajanje, na iskrenu tevbu..jer Allah prima iskrena pokajanja...jer ima hadis koji kaze: "iSKRENA TEVBA DOVODI COVJEKA U STANJE KAO DA NIJE IMAO GRIJEHA."Eto, pa ti malo razmisli.I usput ja ne kazem da zena koja nije pokrivena nije muslimanka, nego ona ne ispunjava sve duznosti koje joj je Allah dz.š. naredio.
10-05-2008 07:04 PM
Pronađi sve korisnikove poruke
mika7 Nije na vezi
Teen Učesnik
*

Poruka: #72
ja ne znam sta ti smatras pod pojmom muslimanka, osoba koja ima muslimansko ime i samo to, ne klanja, ne posti,ne ode na hadz (normalno ako je u mogucnosti), ne daje zekat...,jednom rijeci ne ispunjava Bozija naredenja.E pa ako je to musliman, onda su svi muslimani, daj molim te razmisli o onome sto pises, jer pises svakakve gluposti. Mislim ti si rekla da si muslimanka, pa zato ti to i pisem, ako nesto ne mozes da izvrsis, to je tvoj problem, ali nemoj to negirati i govoriti da nije farz.
10-05-2008 07:14 PM
Narina Odsutan
..Jolie mannequin, La petite..

Poruka: 2,367
Poruka: #73
Svibanjska noć Piše:Meni je bezveze da se zena toliko pokriva i zaklanja svoje tjelo i to u danasnje vrijeme.Pa bobogu ljudi smo,i to sto je netko zena nemora ga biti toga sram.Ili sta ja znam.Toga kod mene hvala bogu nema. I da zena nemoze i nesmije normalno pogledat muskarca jer je to zabranjeno...ma jojjj..nebi ja

znas sta curo?! iskreno uvijek me iznenadis kako das neke odgovore (naravno ne u pozitivnom smislu) a kazes kako imas vise od 12-13 god.. de ukljuci malo svoju logiku i shvatanje.. ne znam koje si vjere no nije ni bitno jer si dosad mogla nauciti ili bar cuti okolo da zene muslimanke nije ni sekunde sram njihovog tijela.. btw pokrivene zene one cuvaju svoje tijelo i svoju ljepotu od tudjih pogleda samo za svoga muza.. a mislim da se mnogo bolje znaju i srediti i sve od drugih zena.. one se normalno i sminkaju i idu na depilaciju i ostale fazone.. samo sto drze do svoje vjere i oblace se u propisu pa tu nema nista lose..

~ Budite sretni bez razloga, kao dijete. Problem je, ako ste sretni sa razlogom, taj isti razlog moze vam biti oduzet.
10-05-2008 07:31 PM
Svibanjska noć Odsutan
Pro Maneken-ka

Poruka: 2,614
Poruka: #74
pa cuj,ovako.Imam sa starove strane rodbinu u Bosni.Jedan bracni par sa djecom.Problem je taj sto ta zena nejde nikuda,ne izlazi iz kuce uopce,nema prijatelja,a da ide kozmeticaru-mislim na depilaciju-nema govora o tome.Djeca joj idu u skolu,malo su mladja od mene,muz joj radi.On zaradjuje i sve sta on donese u kucu,on s tim raspolaze.Ona kao da na to nema prava.Koliko joj da-da.Samo hocu reci da imam takav primjer iz svoje sire familije,iako ne zivimo u istoj drzavi,i daleko smo si,znam kakvo je tamo stanje u toj obitelji,jer moji znaju otici tamo do njih.Meni je te zene jako zao i pitam se kako ona to sve trpi
10-05-2008 08:43 PM
SanZy Nije na vezi
stvaram novi svijet*

Poruka: 1,401
Poruka: #75
mika7 Piše:pa draga i nemas, muslimanke se MORAJU pokriti ako to nisi znala, uzmi Kuran pa vidi, to nisam ja izmislila nego je Bog naredio.
jup eto ja sam se ogrijesila sada i goricu u dzehennemu isl...
oh BozeMislim se
10-05-2008 11:01 PM
Svibanjska noć Odsutan
Pro Maneken-ka

Poruka: #76
slazem se sa ovim da nijednu zenu nece spasiti od silovanja i ruznih komentara to sto je pokrivena.
10-05-2008 11:04 PM
mika7 Nije na vezi
Teen Učesnik
*

Poruka: #77
Written by Admin.

Skromnost i čednost, veoma vazne vrline u islamu, postizu se nalaganjem standarda ponašanja i odijevanja za muslimane. Zena koja se drzi naredbi islama, obavezna je da slijedi pravila odijevanja koji se zove hidzab, a ostali nazivi su veo, burdah, ili je oznaceno samo imenom pokrivanje. Ovo je čin vjere i čini da temelj zivota muslimana bude čast, poštovanje i dostojanstvo. Hidzab se smatra oslobođenjem zene, zato što pokrivanje donosi "auru poštovanja" (Takim, 22), a zene se priznaju kao individue koje privlače druge svojim umom i osobinama, a ne " zbog ljepote ili nedostatka ljepote" (Mustafa), i ne kao seksualni objekti.
Suprotno popularnom vjerovanju, pokrivanje zene muslimanke nije tlačenje nego oslobađanje od okova muškaraca i njihovog pomnog ispitivanja i standarda privlačnosti. U islamu, zena je slobodna da bude onakva kakva je u srcu, i oslobođena od predstavljanja kao seksualni simbol i udvaranja. Islam uzdize status zene naredbom da ona "uziva jednako pravo kao muskarci u svemu, ona stoji u jednakom prostoru sa muskarcima" (Navdi, 11) i obadvoje dijele uzajamno pravo i obaveze u svim aspektima zivota.
Muskarac i zena, iako jednaki, nisu identicni, i svako od njih dopunjava jedno drugo u razlicitim ulogama i djelima za koje su oni odgovorni. "Sa islamske perspektive, smatranje zene seksualnim simbolom je njeno ponizavanje. Islam vjeruje da bi zenu trebalo cijeniti po njenom (kreposnom) karakteru i djelima, a ne njenom izgledu ili fizickim mogucnostima" (Takim, 22). U clanku "Moje Tijelo Je Moja Stvar", gospodjica Naheed Mustafa, mlada Kanadjanka, zena muslimanka koja je fakultetski obrazovana, pise "Kur'an [što je Sveta Knjiga za muslimane] nas uci da su muskarac i zena jednaki, da osobe ne bi trebalo biti cijenjene po rodu, ljepoti, bogatstvu ili povlasticama. Jedina stvar koja ucini da jedna osoba bude bolja od druge je njegov karakter." Ona nastavlja, "U Zapadnom svijetu, hidzab je postao simbol ili prisilne tišine ili ukorijenjen, nerazuman militant. Zaista, ono nije ni jedno.

Muslimani vjeruju da je Allah dao ljepotu svim zenama, ali da njenu ljepota ne gledaju svi ljudi, kao da su zene meso na policama prodavnice i da se mogu izabrati i posmatrati. Kad se zena pokrije, ona se podigne na viši nivo i covjek ce je primjetiti po njenom umu, vjeri, i osobini, a ne po njenoj ljepoti. U mnogobrojnim društvima, pogotovo na Zapadu, zene su naucene od djetinjstva da je njihova vrijednost razmjerna njihovoj privlacnosti i one su prisiljene da slijede muške standarde ljepote i uzimanje pojma sta je privlacno, ne shvatajuci je da ovakvo slijedjenje prazno i ponizavajuce (Mustafa). "Čednost, skromnost, i poboznost su nastale dolaskom pokrivanja. Hidzab nipošto ne sprijecava zenu od igranja svoje uloge kao vazne osobe u društvu, niti je cini slabijom." (Takim, 22)

Zena muslimanka moze nositi sta pozeli u prisutnosti svog muza i njene obitelji ili medju svojim prijateljicama. Ali kad ona izlazi van svog doma ili kad su prisutni ljudi osim muza ili obitelji, ona je duzna da pokrije [njenu kosu] i sve ostale dijelove tjela, i da ne otkriva svoje tijelo. Kakav kontrast sa zapadnom modom koja se svake godine koncentrise namjerno u otkrivanju još drugih prljavih i nemoralnih stvari publici! Cilj zapadnog odijevanja je otkrivanje tijela, dok je cilj muslimanskog odijevanja da se pokrije tijelo, bar pred drugim (Lemu, 25).

Zena muslimanka ne osjeca pritisak da mora biti lijepa ili privlacna, što je veoma prisutno u kulturi Zapada i Istoka. Ona ne mora ispunjava ocekivanja vezana za šta je pozeljno i šta nije. Vanjska ljepota nije briga muslimanske zene, njen glavni cilj je unutrašnja duhovna ljepota. Ona ne mora koristiti svoje tijelo i cari da bi bila priznata ili prihvacena u društvu. Ovo je drukcije od okrutnih metoda ostalih društvenih zajednica kojem se izlazu zene, gdje se vrijednost zena cijeni po njihovom fizickom izgledu. Postoji veliki broj primjera diskriminacije na raznim radnim mjestima gdje su zene prihvacene ili odbijene zbog svoje privlacnosti i svog seksepila.

Jos jedna prednost pokrivanja je zaštita zene. Muslimani vjeruju da kad zene otkriju svoju ljepotu, oni degradiraju same sebe postajuci predmet seksualnih zelja i postajuci ranjive muskarcima, koji ih gledaju kao "zadovoljavanje seksualnih potreba" (Nadvi). Hidzab cini da zena pripada skromnim, cednim zenama, tako da prijestupnik i senzualan covjek ih prepozna kao takve i ne usudi se da ih zadirkuje iz zlobe" (Nadvi, 20). Hidzab rjesava probleme seksualne diskriminacije i nezeljenih seksualnih prepucavanja, što je na taj nacin zloupotrijebljeno za zene, kad muskarac dobije konfuzan signal i vjeruje da zena zeli njegovu paznju kad otkrije svoje tijela.

Zapadna ideologija koja tvrdi 'ako imas, treba da se vidi' sasvim je suprotan islamskom principu, ciji cilj nije da se privuce paznja na sebe, nego da se bude skroman. Zene u mnogim društvenim zajednicama su tretirane kao seksualni simbol i ništa više nego samo tijelo koje "otkrivaju da bi dobile paznju" (Mustafa). Dobar primjer je u reklamiranju, gdje je zenino tijelo korišteno za prodaju proizvoda. Zene su stalno ponizene, i podvrgnute da pokazu sebe sve vise i vise.

Pokrivanje je sveto za nju i tjera društvo da je drzi na visokom ugledu. Daleko od ponizavanja zene, hidzab zaista daje zeni auru postovanja, i posvecuje brigu prema njoj u odvojenom i jedinstvenom identitetu (Takim, 2). Prema Kur'anu, jednako visoki standardi morala koji se zahtijevaju od muskarca, zahtijevaju se i od zene. Skromnost je neophodna u ljudskom zivotu, bila to skromnost u djelima, moralu ili govoru. Islam isto tako nareduje pravilno ponašanje i odijevanje od muskaraca, tako da ni oni ne dopuste da njihova tijela budu otkrivena i da privlace paznju na sebe, i oni se moraju odijevati skromno. Oni imaju posebnu naredbu o obaranju pogleda.

U suri Nur, ajet 30 u Kur'anu pise, "Reci vjernicima neka obore poglede svoje i neka vode brigu o stidnim mjestima svojim; to im je bolje, jer Allah, uistinu, zna ono što oni rade". Mnogo danasnjih zabluda o zeni muslimanki na Zapadu potice potice od arapskih i muslimanskih drzava koje su zastranile od istinske doktrine islama, i "pomiješale islamske principe sa pred-islamskim paganskim tradicijama." (Bahnassawi, 67)

U ovom danasnjem dobu slabljenja Islama, mnogo zena muslimanki su otudjene, izolirane od društvenog zivota, i ugnjetavane od strane muslimanskih ljudi i vladara koji koriste ime vjere za njihovu nepravdu. (Bahnassawi, 65). U ovom primjeru, hidzab se koristi kao nacin cuvanja mnogobrojnih zena muslimanki daleko od društva, sa prevarom da to oznacava odvajanje i slabost. Ali kako se veliki broj zena vraca u neiskvareni i istiniti islam, one su u mogucnosti da prepoznaju nepravdu ljudi koji su dugo nastojali da im ne dozvoljavaju pravo da budu sastavni dio društva i da "zasluzuju jednako dostojanstvo, cast, napredak i uspjeh kao muskarci" (Nadvi, 26). Zene, vracanjem njihovog istinitog identiteta i uloge u društvu, nose hidzab i primjenjuju oslobodjenje za zenu, te zauzimaju svoje zakonito mjesto koje je islam dao njima prije nekih 1400 godina.
10-05-2008 11:12 PM
Svibanjska noć Odsutan
Pro Maneken-ka

Poruka: #78
jako zanimljivo i poucno!
10-05-2008 11:19 PM
Snezana Nije na vezi
Teen Učesnik
*

Poruka: 7
Poruka: #79
tek sad vidim da ima smisla to sto nose
04-06-2008 05:24 AM
cat woman Nije na vezi
Pro Maneken-ka

Poruka: 1,091
Poruka: #80
Bogu hvala sve prokomentirano...
zivota ti nek se oblaci ko kako hoće, sta se mi imamo zamarti s tim??

“Zašto se stas mostarskog mosta pogrbio? Možda se i on zaljubio u dragu kamenog srca…Prelazi preko ovog mosta, pazi šta ti je na ovom putu Božija zapovijed!”
[Slika: Mostar_Stari_Most_01.jpg]
(Zadnja izmena: 02-07-2008 07:16 AM od cat woman.)
02-07-2008 07:16 AM
Tema je Zatvorena 

Verovatno Povezane Teme...
Tema: Autor Odgovora: Pregleda: Zadnja Poruka
  Gothic moda Slayer 233 74,312 06-04-2012 12:14 AM
Zadnja Poruka: S.T.A.L.K.E.R.
  Armani i DiG moda eMiNiCa 14 4,096 18-08-2009 02:39 AM
Zadnja Poruka: Anabel Lee
Th_jockey Luda moda eMiNiCa 27 12,227 14-08-2009 08:00 PM
Zadnja Poruka: Nana

Skoči na Forum: